The dates for each round of the 2021–22 tournament were as follows:
Round
|
Main date
|
Matches
|
Clubs
|
First round[1]
|
21 August 2021
|
46
|
110 → 64
|
Second round[2]
|
25 September 2021
|
32
|
64 → 32
|
Third round
|
23 October 2021
|
16
|
32 → 16
|
Fourth round
|
27 November 2021
|
8
|
16 → 8
|
Quarter-finals
|
12 March 2022
|
4
|
8 → 4
|
Semi-finals
|
16 April 2022
|
2
|
4 → 2
|
Final
|
4 June 2022
|
1
|
2 → 1
|
Drawn matches proceeded direct to a penalty shootout, there was no extra time. The semi-finals and final were played at a neutral venue, previously semi-finals were played home and away over two legs.
The first and second round draws took place at Thomson Park, Dundee on 3 July 2021.[3] Unlike previous seasons, all clubs—including Auchinleck Talbot, Banks O’ Dee, Cumnock Juniors, Girvan, and Irvine Meadow XI who are also taking part in the Scottish Cup—were entered into the first round draw. 18 clubs received a bye to the second round.
Tier
|
6
|
7
|
8
|
Teams
|
- Midlands League (15)
- North Superleague (14)
- West of Scotland League Premier Division (13)
|
- North First Division (8)
- West of Scotland League Conferences (30)
|
- North Second Division (9)
- West of Scotland League Division 4 (1)
- East of Scotland Conference X (6)
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
21 August 2021
|
Ashfield
|
5–0
|
Islavale
|
Auchinleck Talbot
|
3–1
|
Montrose Roselea
|
Banks O’ Dee
|
4–3
|
Harthill Royal
|
Bathgate Thistle
|
w/o[4]
|
Vale of Leven
|
Beith Juniors
|
3–2
|
Maud
|
Bridge of Don Thistle
|
1–4
|
Lochee United
|
Burghead Thistle
|
0–4
|
Ardrossan Winton Rovers
|
Cambuslang Rangers
|
8–1
|
Fauldhouse United
|
Carluke Rovers
|
3–1
|
Sunnybank
|
Colony Park
|
1–1 (5–4 p)
|
Hurlford United
|
Cruden Bay
|
3–4
|
Lanark United
|
Culter
|
1–0
|
Hermes
|
Cumbernauld United
|
2–0
|
Kilbirnie Ladeside
|
Downfield
|
0–1
|
Blantyre Victoria
|
Dufftown
|
4–4 (3–4 p)
|
Letham
|
Dundee Violet
|
1–1 (2–4 p)
|
Thorniewood United
|
Dyce Juniors
|
6–0
|
Buchanhaven Hearts
|
East Craigie
|
3–1
|
St Rochs
|
East Kilbride Thistle
|
2–2 (10–9 p)
|
Broughty Athletic
|
Ellon United
|
0–2
|
Dundee St James
|
Forfar United
|
0–7
|
Muirkirk Juniors
|
Forres Thistle
|
0–6
|
Tayport
|
Gartcairn
|
4–1
|
East End
|
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
Glasgow Perthshire
|
5–2
|
Ardeer Thistle
|
Greenock Juniors
|
1–2
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
Hall Russell United
|
0–5
|
Renfrew
|
Irvine Meadow XI
|
4–0
|
Deveronside
|
Johnstone Burgh
|
4–2
|
Forfar West End
|
Kirriemuir Thistle
|
3–3 (10–11 p)
|
Petershill
|
Largs Thistle
|
2–1
|
Glasgow United
|
Lesmahagow
|
2–2 (4–5 p)
|
Dundee North End
|
Lochee Harp
|
2–9
|
Glenafton Athletic
|
Longside
|
1–1 (2–3 p)
|
Fraserburgh United
|
Lugar Boswell Thistle
|
1–7
|
Craigmark Burntonians
|
Nairn St Ninian
|
1–4
|
Shotts Bon Accord
|
Newmains United
|
2–1
|
Dalry Thistle
|
Pollok
|
7–0
|
Maybole Juniors
|
Rothie Rovers
|
0–1
|
Kilsyth Rangers
|
Saltcoats Victoria
|
0–7
|
West Calder United
|
Scone Thistle
|
4–2
|
New Elgin
|
Stonehaven
|
0–3
|
Syngenta
|
Stoneywood Parkvale
|
4–1
|
Wishaw
|
Troon
|
1–1 (9–10 p)
|
Benburb
|
Whitehills
|
0–13
|
Arthurlie
|
4 September 2021
|
Coupar Angus
|
0–2
|
Yoker Athletic
|
18 September 2021
|
Livingston United
|
2–2 (3–2 p)
|
Stoneyburn
|
|
Tier
|
6
|
7
|
8
|
Teams
|
- Midlands League (11)
- North Superleague (5)
- West of Scotland League Premier Division (12)
|
- North First Division (3)
- West of Scotland League Conferences (27)
|
- North Second Division (2)
- East of Scotland Conference X (4)
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
24 September 2021
|
Rossvale
|
1–0
|
Cambuslang Rangers
|
25 September 2021
|
Aberdeen University
|
0–4
|
Lochee United
|
Ardrossan Winton Rovers
|
3–2
|
Maryhill
|
Armadale Thistle
|
w/o [5]
|
Dyce Juniors
|
Banks O’ Dee
|
4–2
|
Syngenta
|
Blairgowrie
|
1–7
|
Benburb
|
Blantyre Victoria
|
0–1
|
West Calder United
|
Brechin Victoria
|
1–2
|
Newmachar United
|
Carluke Rovers
|
1–2
|
Auchinleck Talbot
|
Carnoustie Panmure
|
3–0
|
Fraserburgh United
|
Culter
|
0–3
|
Beith Juniors
|
Dundee North End
|
3–0
|
Colony Park
|
Dundee St James
|
1–4
|
Johnstone Burgh
|
East Craigie
|
7–2
|
Banchory St Ternan
|
Gartcairn
|
5–2
|
Tayport
|
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
Girvan
|
2–3
|
Yoker Athletic
|
Glasgow Perthshire
|
4–1
|
Scone Thistle
|
Glentanar
|
1–6
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
Irvine Meadow XI
|
4–1
|
Arbroath Victoria
|
Irvine Victoria
|
A–A[6] (1–2)
|
Pollok
|
Kilsyth Rangers
|
3–4
|
Arthurlie
|
Lanark United
|
0–2
|
East Kilbride Thistle
|
Largs Thistle
|
5–3
|
Larkhall Thistle
|
Letham
|
2–2 (2–4 p)
|
Muirkirk Juniors
|
Livingston United
|
1–4
|
Cumbernauld United
|
Newmains United
|
0–4
|
Vale of Leven
|
Petershill
|
4–0
|
Stoneywood Parkvale
|
Renfrew
|
3–4
|
Craigmark Burntonians
|
Shotts Bon Accord
|
w/o [7]
|
Kello Rovers
|
St Anthony’s
|
1–1 (2–4 p)
|
Ashfield
|
Thorniewood United
|
3–2
|
Whitletts Victoria
|
13 October 2021
|
Cumnock Juniors
|
1–1 (5–3 p)
|
Glenafton Athletic
|
|
Tier
|
6
|
7
|
8
|
Teams
|
- Midlands League (4)
- North Superleague (2)
- West of Scotland League Premier Division (9)
|
- West of Scotland League Conferences (14)
|
- North Second Division
- East of Scotland Conference X
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
23 October 2021
|
Carnoustie Panmure
|
3–4
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
East Craigie
|
1–1 (4–5 p)
|
Johnstone Burgh
|
Dyce Juniors
|
4–2
|
West Calder United
|
Gartcairn
|
6–0
|
Beith Juniors
|
Glasgow Perthshire
|
1–6
|
Arthurlie
|
Irvine Meadow XI
|
5–2
|
Cumbernauld United
|
Muirkirk Juniors
|
2–1
|
Ardrossan Winton Rovers
|
Newmachar United
|
0–2
|
Dundee North End
|
Petershill
|
3–0
|
Benburb
|
Rossvale
|
w/o[6]
|
Irvine Victoria or Pollok
|
Shotts Bon Accord
|
1–0
|
Thorniewood United
|
Vale of Leven
|
2–2 (1–4 p)
|
Ashfield
|
Cumnock Juniors
|
1–1 (2–4 p)
|
Largs Thistle
|
Yoker Athletic
|
3–1
|
East Kilbride Thistle
|
6 November 2021
|
Lochee United
|
1–0
|
Banks O’ Dee
|
8 January 2022
|
Craigmark Burntonians
|
0–2
|
Auchinleck Talbot
|
Tier
|
6
|
7
|
Teams
|
- Midlands League (2)
- North Superleague (1)
- West of Scotland League Premier Division (5)
|
- West of Scotland League Conferences (8)
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
26 November 2021
|
Yoker Athletic
|
3–1
|
Ashfield
|
27 November 2021
|
Gartcairn
|
1–4
|
Arthurlie
|
Johnstone Burgh
|
1–3
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
Largs Thistle
|
1–0
|
Dundee North End
|
Muirkirk Juniors
|
0–1
|
Dyce Juniors
|
Petershill
|
2–1
|
Lochee United
|
15 January 2022
|
Auchinleck Talbot
|
3–2
|
Irvine Meadow XI
|
Shotts Bon Accord
|
1–0
|
Rossvale
|
Tier
|
6
|
7
|
Teams
|
- North Superleague (1)
- West of Scotland League Premier Division (3)
|
- West of Scotland League Conferences (4)
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
12 March 2022
|
Dyce Juniors
|
0–1
|
Yoker Athletic
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
4–1
|
Arthurlie
|
Largs Thistle
|
2–3
|
Petershill
|
Shotts Bon Accord
|
1–2
|
Auchinleck Talbot
|
Home team
|
Score
|
Away team
|
16 April 2022
|
Auchinleck Talbot
|
2–1
|
Kirkintilloch Rob Roy
|
Petershill
|
1–2
|
Yoker Athletic
|
The Final of the Scottish Junior Cup was played at Rugby Park, Kilmarnock on Saturday 4 June with a 4.10pm kick off. The game was televised live by BBC Alba.