The inaugural edition of the Small States of Europe Badminton Championships was held in Cospicua, Malta, from 3 to 5 November 2023. The tournament was originally planned to be held in Larnaca, Cyprus in 2020 but was later postponed due to the COVID-19 pandemic.[1]
Tournament details | |
---|---|
Dates | 3 – 5 November |
Edition | 1 |
Nations | 8 |
Venue | Cottonera Sports Complex |
Location | Cospicua, Malta |
Champions | |
Mixed teams | Cyprus |
Medalists
editMedal table
edit* Host nation (Malta)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cyprus | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Iceland | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Malta | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (3 entries) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Squads
editTournament
editThe 2023 Small States of Europe Badminton Championships will crown the best national badminton teams between European microstates.[2]
Venue
editThis tournament was held at the Cottonera Sports Complex in Cospicua, Malta.[3]
Draw
editThe draw was announced on 2 November 2023. The group stage consists of 2 groups, Group A and Group B. A total of eight teams were invited to participate in the tournament, with Liechtenstein making their first ever team event appearance at an international level. Monaco whom were one of the few nations that envisioned this tournament were not invited to participate.[4]
Group A | Group B |
---|---|
Faroe Islands Gibraltar Liechtenstein Malta |
Cyprus Greenland Isle of Man Iceland |
Group stage
editAll times are Central European Time (UTC+01:00).
Group A
editPos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Faroe Islands | 3 | 3 | 0 | 13 | 2 | +11 | 27 | 4 | +23 | 623 | 363 | +260 | 3 | Semi-finals |
2 | Malta (H) | 3 | 2 | 1 | 12 | 3 | +9 | 24 | 8 | +16 | 618 | 426 | +192 | 2 | |
3 | Gibraltar | 3 | 1 | 2 | 4 | 11 | −7 | 9 | 24 | −15 | 442 | 641 | −199 | 1 | 5th–6th place |
4 | Liechtenstein | 3 | 0 | 3 | 1 | 14 | −13 | 4 | 28 | −24 | 395 | 648 | −253 | 0 | 7th–8th place |
Faroe Islands vs. Liechtenstein
edit Faroe Islands 5 |
Cottonera Sports Complex, Court 1 3 November 2023, 10:30 [5] |
Liechtenstein 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malta vs. Gibraltar
edit Malta 5 |
Cottonera Sports Complex, Court 2 3 November 2023, 10:30 [6] |
Gibraltar 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Gibraltar vs. Liechtenstein
edit Gibraltar 4 |
Cottonera Sports Complex, Court 1 3 November 2023, 14:30 [7] |
Liechtenstein 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malta vs. Faroe Islands
edit Malta 2 |
Cottonera Sports Complex, Court 2 3 November 2023, 14:30 [8] |
Faroe Islands 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Faroe Islands vs. Gibraltar
edit Faroe Islands 5 |
Cottonera Sports Complex, Court 1 4 November 2023, 09:30 [9] |
Gibraltar 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malta vs. Liechtenstein
edit Malta 5 |
Cottonera Sports Complex, Court 2 4 November 2023, 09:30 [10] |
Liechtenstein 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group B
editPos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cyprus | 3 | 3 | 0 | 12 | 3 | +9 | 25 | 7 | +18 | 624 | 501 | +123 | 3 | Semi-finals |
2 | Iceland | 3 | 2 | 1 | 10 | 5 | +5 | 22 | 12 | +10 | 651 | 548 | +103 | 2 | |
3 | Isle of Man | 3 | 1 | 2 | 5 | 10 | −5 | 11 | 22 | −11 | 529 | 622 | −93 | 1 | 5th–6th place |
4 | Greenland | 3 | 0 | 3 | 3 | 12 | −9 | 9 | 26 | −17 | 547 | 680 | −133 | 0 | 7th–8th place |
Iceland vs. Greenland
edit Iceland 4 |
Cottonera Sports Complex, Court 3 3 November 2023, 10:30 [11] |
Greenland 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cyprus vs. Isle of Man
edit Cyprus 5 |
Cottonera Sports Complex, Court 4 3 November 2023, 10:30 [12] |
Isle of Man 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Greenland vs. Isle of Man
edit Greenland 1 |
Cottonera Sports Complex, Court 3 3 November 2023, 14:30 [13] |
Isle of Man 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Iceland vs. Cyprus
edit Iceland 2 |
Cottonera Sports Complex, Court 4 3 November 2023, 14:30 [14] |
Cyprus 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cyprus vs. Greenland
edit Cyprus 4 |
Cottonera Sports Complex, Court 3 4 November 2023, 09:30 [15] |
Greenland 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Iceland vs. Isle of Man
edit Iceland 4 |
Cottonera Sports Complex, Court 4 4 November 2023, 09:30 [16] |
Isle of Man 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Classification round
edit5th–6th place
edit Isle of Man 3 |
Cottonera Sports Complex, Court 4 4 November 2023, 14:30 [17] |
Gibraltar 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7th–8th place
edit Greenland 3 |
Cottonera Sports Complex, Court 1 4 November 2023, 14:30 [18] |
Liechtenstein 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Knockout stage
editBracket
editSemi-finals | Final | |||||
4 November 14:30 | ||||||
Faroe Islands | 1 | |||||
5 November 10:30 | ||||||
Iceland | 3 | |||||
Iceland | 2 | |||||
4 November 14:30 | ||||||
Cyprus | 3 | |||||
Malta | 1 | |||||
Cyprus | 3 | |||||
Third place | ||||||
5 November 10:30 | ||||||
Faroe Islands | 1 | |||||
Malta | 3 |
Semi-finals
edit Malta 1 |
Cottonera Sports Complex, Court 2 4 November 2023, 14:30 [19] |
Cyprus 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Iceland 3 |
Cottonera Sports Complex, Court 3 4 November 2023, 12:30 [20] |
Faroe Islands 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Third place play-off
edit Malta 3 |
Cottonera Sports Complex, Court 2 5 November 2023, 14:30 [21] |
Faroe Islands 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Final
edit Iceland 2 |
Cottonera Sports Complex, Court 3 5 November 2023, 14:30 [22] |
Cyprus 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Final ranking
editPos | Team | Pld | W | L | Pts | MD | GD | PD | Final result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cyprus | 5 | 5 | 0 | 5 | +12 | +22 | +185 | Champions | |
Iceland | 5 | 4 | 1 | 4 | +6 | +12 | +104 | Runners-up | |
Malta (H) | 5 | 3 | 2 | 3 | +9 | +17 | +179 | Third place | |
4 | Faroe Islands | 5 | 2 | 3 | 2 | +7 | +15 | +210 | Fourth place |
Eliminated in the group stage | |||||||||
5 | Isle of Man | 4 | 2 | 2 | 2 | −2 | −5 | −23 | 5th place |
6 | Gibraltar | 4 | 1 | 3 | 1 | −10 | −21 | −269 | 6th place |
7 | Greenland | 4 | 1 | 3 | 1 | −6 | −11 | −72 | 7th place |
8 | Liechtenstein | 4 | 0 | 4 | 0 | −16 | −30 | −314 | 8th place |
References
edit- ^ "1st European Small States Badminton Games coming in 2020". www.badmintoneurope.com. Retrieved 2024-03-25.
- ^ "Small States of Europe Badminton Team Championships Prospectus" (PDF). Badminton Malta. Archived from the original (PDF) on 2024-03-25. Retrieved 25 March 2024.
- ^ chris. "Small States of Europe Badminton Team Championships - Malta 2023". Badminton Malta. Retrieved 2024-03-25.
- ^ Cassar, Jo'Anne. "Team Malta & Draws Announced for Small States of Europe Badminton Team Championships". Badminton Malta. Retrieved 2024-03-25.
- ^ Group A - Faroe Islands vs. Liechtenstein
- ^ Group A - Malta vs. Gibraltar
- ^ Group A - Gibraltar vs. Liechtenstein
- ^ Group A - Malta vs. Faroe Islands
- ^ Group A - Faroe Islands vs. Gibraltar
- ^ Group A - Malta vs. Liechtenstein
- ^ Group B - Iceland vs. Greenland
- ^ Group B - Cyprus vs. Isle of Man
- ^ Group B - Greenland vs. Isle of Man
- ^ Group B - Iceland vs. Cyprus
- ^ Group B - Cyprus vs. Greenland
- ^ Group B - Iceland vs. Isle of Man
- ^ Fifth place play-off - Isle of Man vs. Gibraltar
- ^ Seventh place play-off - Greenland vs. Liechtenstein
- ^ Semi-finals - Malta vs. Cyprus
- ^ Semi-finals - Iceland vs. Faroe Islands
- ^ Third place play-off - Malta vs. Faroe Islands
- ^ Final - Iceland vs. Cyprus