Medal
Name
Games
Sport
Event
Silver
Leslie Lam
1972 Heidelberg
Table tennis
Men's singles 2
Bronze
Men's team
1972 Heidelberg
Table tennis
Men's teams 2
Silver
Shek Kau Wong
1976 Toronto
Table tennis
Men's singles C
Bronze
Hon Keung Tong
1976 Toronto
Table tennis
Men's singles C
Bronze
Shek Kau Wong
1976 Toronto
Athletics
Men's high jump C
Silver
Shing Chi Ko
1980 Arnhem
Athletics
Men's 100m F
Bronze
Shing Chi Ko
1980 Arnhem
Athletics
Men's long jump F
Bronze
Hon Keung Tong Shek Kau Wong
1980 Arnhem
Table tennis
Men's teams C
Gold
Y. L. Mui
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 1500m 3
Gold
Women's team
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 4 × 400 m relay 2–5
Gold
Yuet Wah Fung
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Wheelchair fencing
Women's foil individual 4–5
Silver
Y. M. Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 5000m 3
Silver
Women's team
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 4 × 200 m relay 2–5
Silver
Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Table tennis
Women's open 1B-4
Silver
Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Table tennis
Women's singles 4
Silver
Women's team
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Table tennis
Women's teams 4
Bronze
Y. M. Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 800m 3
Bronze
Y. M. Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 1500m 3
Bronze
Y. L. Mui
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 5000m 3
Bronze
Y. Wong
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 5000m 5
Bronze
Women's team
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Athletics
Women's 4 × 100 m relay 2–5
Bronze
Stephen Cheung
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Swimming
Men's 50m breaststroke B3
Bronze
Men's team
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Table tennis
Men's teams 4
Bronze
King Bor Cheung Koon Tung Lau Man Kee Lai Sik Lau Sze Kit Chan
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Wheelchair fencing
Men's épée team
Bronze
Yuet Wah Fung Shuk Han Yuen Anyette Chow
/ 1984 Stoke Mandeville/New York
Wheelchair fencing
Women's foil team
Silver
Ying Wong
1988 Seoul
Wheelchair fencing
Women's épée 4–6
Silver
Shuk Han Yuen
1988 Seoul
Wheelchair fencing
Women's foil 1C-3
Bronze
Yiu Cheung Cheung
1988 Seoul
Athletics
Men's 100m C7
Bronze
Shing Chung Chan Wai Hung Chan Siu Hung Chang Yiu Cheung Cheung
1988 Seoul
Athletics
Men's 4 × 100 m relay C7-8
Bronze
Kam Tim Chan Ping Cho Kam Mui Ng Mei Lan Wong
1988 Seoul
Athletics
Women's 4 × 100 m relay 2–6
Bronze
Shui Mai Leung
1988 Seoul
Shooting
Women's air rifle kneeling 2–6
Bronze
Men's team
1988 Seoul
Table tennis
Men's team 4
Bronze
Sik Lau
1988 Seoul
Wheelchair fencing
Men's épée 1C-3
Bronze
Shuk Han Yuen
1988 Seoul
Wheelchair fencing
Women's épée 1C-3
Gold
Kam Shing Kwong
1992 Barcelona
Table tennis
Men's singles 5
Gold
Sum Tak Ho Yin Biu Wong
1992 Barcelona
Table tennis
Men's teams 4
Gold
Yuet Wah Fung Pui Yi Wong
1992 Barcelona
Table tennis
Women's teams 5
Silver
Shing Chung Chan
1992 Barcelona
Athletics
Men's 100m C8
Silver
Sze Kit Chan
1992 Barcelona
Wheelchair fencing
Men's foil 2
Silver
Kam Loi Chan Sze Kit Chan Wai Ip Kwong Sik Lau
1992 Barcelona
Wheelchair fencing
Men's team foil
Silver
Sze Kit Chan
1992 Barcelona
Wheelchair fencing
Men's sabre 2
Bronze
Yiu Cheung
1992 Barcelona
Athletics
Men's 100m C7
Bronze
Kam Shing Kwong Sui Lam Ip
1992 Barcelona
Table tennis
Men's teams 5
Bronze
Yuet Wah Fung
1992 Barcelona
Table tennis
Women's open 1–5
Bronze
Yuet Wah Fung
1992 Barcelona
Table tennis
Women's singles 5
Gold
Shing Chung Chan Kwok Pang Chao Yiu Cheung Cheung Wa Wai So
1996 Atlanta
Athletics
Men's 4 × 100 m relay T34-37
Gold
Wai Leung Cheung
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's épée individual A
Gold
Man Fai Chui Wai Leung Cheung Wai Ip Kwong Yan Yun Tai
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's épée team
Gold
Wai Leung Cheung
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's foil individual A
Gold
Kam Loi Chan Sze Kit Chan Wai Leung Cheung Wai Ip Kwong
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's foil team
Silver
Lai Tang
1996 Atlanta
Lawn bowls
Women's singles LB7/8
Silver
Kam Shing Kwong
1996 Atlanta
Table tennis
Men's singles 5
Silver
Wong Pui Yi
1996 Atlanta
Table tennis
Women's open 1–5
Silver
Yuet Wah Fung Wong Pui Yi
1996 Atlanta
Table tennis
Women's teams 3–5
Silver
Kam Loi Chan Man Fai Chan Sze Kit Chan Yan Yun Tai
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's sabre team
Bronze
Yiu Cheung Cheung
1996 Atlanta
Athletics
Men's 400m T36
Bronze
Lun Chiu
1996 Atlanta
Lawn bowls
Men's singles LB3-5
Bronze
Yuet Wah Fung
1996 Atlanta
Table tennis
Women's open 1–5
Bronze
Kam Loi Chan
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's foil individual A
Bronze
Yan Yun Tai
1996 Atlanta
Wheelchair fencing
Men's sabre individual A
Gold
Wa Wai So
2000 Sydney
Athletics
Men's 100m T36
Gold
Wa Wai So
2000 Sydney
Athletics
Men's 200m T36
Gold
Wa Wai So
2000 Sydney
Athletics
Men's 400m T36
Gold
Wai Ling Lai
2000 Sydney
Table tennis
Women's singles C11
Gold
Fung Ying Ki
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's foil individual A
Gold
Hui Charn Hung
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's foil individual B
Gold
Chan Kam Loi Fung Ying Ki Hui Charn Hung Kwong Wai Ip
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's foil team
Gold
Fung Ying Ki
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's sabre individual A
Silver
Ka Yan Tsang
2000 Sydney
Athletics
Women's long jump F20
Silver
Ting Ching Chung
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's épée individual B
Silver
Ting Ching Chung
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's foil individual B
Bronze
Wa Wai So Kwok Pang Chao Shing Chung Chan Yiu Cheung Cheung
2000 Sydney
Athletics
Men's 4 × 100 m relay T38
Bronze
Wai Wai So Kwok Pang Chao Shing Chung Chan Yiu Cheung Cheung
2000 Sydney
Athletics
Men's 4 × 400 m relay T38
Bronze
Chun Lai Yu
2000 Sydney
Athletics
Women's 100m T36
Bronze
Chun Lai Yu
2000 Sydney
Athletics
Women's 200m T36
Bronze
Chun Lai Yu
2000 Sydney
Athletics
Women's 400m T36
Bronze
Ting Ching Chung Wai Ip Kwong Yan Yun Tai
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's épée team
Bronze
Chan Kam Loi Fung Ying Ki Hui Charn Hung Tai Yan Yun
2000 Sydney
Wheelchair fencing
Men's sabre team
Gold
Wa Wai So
2004 Athens
Athletics
Men's 200m T36
Gold
Yuk Wing Leung
2004 Athens
Boccia
Mixed individual BC4
Gold
Yan Chi Lau Yuk Wing Leung
2004 Athens
Boccia
Mixed pair BC4
Gold
Fung Ying Ki
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's foil individual A
Gold
Charn Hung Hui
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's foil individual B
Gold
Charn Hung Hui Fung Ying Ki Kam Loi Chan Yan Yun Tai
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's sabre team open
Gold
Chui Yee Yu
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's épée individual A
Gold
Chui Yee Yu Kit Mui Wong Pui Shan Fan Yui Chong Chan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's épée team open
Gold
Chui Yee Yu
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's foil individual A
Gold
Yui Chong Chan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's foil individual B
Gold
Chui Yee Yu Kit Mui Wong Pui Shan Fan Yui Chong Chan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's foil team open
Silver
Wa Wai So
2004 Athens
Athletics
Men's 100m T36
Silver
Wa Wai So
2004 Athens
Athletics
Men's 400m T36
Silver
Charn Hung Hui Fung Ying Ki Kam Loi Chan Wai Ip Kwong
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's foil team open
Silver
Charn Hung Hui
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's sabre individual B
Silver
Pui Shan Fan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's épée individual A
Silver
Yui Chong Chan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's épée individual B
Silver
Pui Shan Fan
2004 Athens
Wheelchair fencing
Women's foil individual A
Bronze
Wai Ip Kwong
2004 Athens
Wheelchair fencing
Men's épée individual A
Gold
So Wa Wai
2008 Beijing
Athletics
Men's 200m T36
Gold
Kwok Hoi Ying Karen
2008 Beijing
Boccia
Mixed individual BC2
Gold
Chan Yui Chong
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual foil B
Gold
Chan Yui Chong
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual épée B
Gold
Yu Chui Yee
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual foil A
Silver
Leung Yuk Wing
2008 Beijing
Boccia
Mixed individual BC4
Silver
Hui Charn Hung
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Men's individual sabre B
Silver
Yu Chui Yee
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual épée B
Bronze
So Wa Wai
2008 Beijing
Athletics
Men's 100m T36
Bronze
Fan Pui Shan
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual épée A
Bronze
Fan Pui Shan
2008 Beijing
Wheelchair fencing
Women's individual foil A
Gold
Wong Ka Man
2012 London
Table tennis
Women's individual C11
Gold
Yu Chui Yee
2012 London
Wheelchair fencing
Women's individual foil A
Gold
Yu Chui Yee
2012 London
Wheelchair fencing
Women's individual épée A
Silver
So Wa Wai
2012 London
Athletics
Men's 200m T36
Silver
Yeung Chi Ka
2012 London
Table tennis
Women's individual C11
Silver
Tam Chik Sum
2012 London
Table tennis
Men's individual épée B
Bronze
Au Kai Lun
2012 London
Swimming
Men's 100m backstroke S14
Bronze
Leung Shu Hang
2012 London
Swimming
Women's 100m breaststroke SB14
Bronze
Chan Wing Kin
2012 London
Wheelchair fencing
Men's individual sabre A
Bronze
Chan Yui Chong
2012 London
Wheelchair fencing
Women's individual épée B
Bronze
Chan Wing Kin Chung Ting Ching Wong Tang Tat
2012 London
Wheelchair fencing
Men's team foil open
Bronze
Chan Yui Chong Fan Pui Shan Yu Chui Yee
2012 London
Wheelchair fencing
Women's team épée open
Gold
Leung Yuk Wing
2016 Rio de Janeiro
Boccia
Mixed individual BC4
Gold
Tang Wai-lok
2016 Rio de Janeiro
Swimming
Men's 200m freestyle S14
Silver
Yu Chui Yee
2016 Rio de Janeiro
Wheelchair fencing
Women's individual foil A
Silver
Chan Yui Chong Justine Charissa Ng Yu Chui Yee
2016 Rio de Janeiro
Wheelchair fencing
Women's team épée
Bronze
Ng Mui Wui
2016 Rio de Janeiro
Table tennis
Women's individual C11
Bronze
Chan Yui Chong
2016 Rio de Janeiro
Wheelchair fencing
Women's individual épée B
Silver
Leung Yuk Wing Lau Wai Yan Vivian Wong Kwan Hang
2020 Tokyo
Boccia
Mixed pairs BC4
Silver
Chu Man Kai
2020 Tokyo
Badminton
Men's singles SH6
Bronze
Wong Ting Ting
2020 Tokyo
Table tennis
Women's individual C11
Bronze
Leung Yuk Wing
2020 Tokyo
Boccia
Mixed individual BC4
Bronze
Chan Ho Yuen
2020 Tokyo
Badminton
Men's singles WH2