The United States competed at the 2011 Summer Universiade in Shenzhen, China.
United States at the 2011 Summer Universiade | |
---|---|
IOC code | USA |
NOC | United States Olympic Committee |
Website | www |
in Shenzhen | |
Competitors | 143+ in 9+ sports |
Flag bearer | Orlando Johnson (opening)[1] |
Medals Ranked 5th |
|
Summer Universiade appearances (overview) | |
Medalists
editArchery
editThe United States was represented by men's and women's athletes in the archery competition.
Men
edit- Compound
Athlete | Events | Ranking Round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Adam Wruck | Individual | 671 | 28 | Rousseau (CAN) (5) W 144 T10–144 T9 |
Marx (RSA) (25) W 143–130 |
Dambaev (RUS) (20) L 140–144 |
did not advance | ||||
Adam Gallant | Individual | 690 | 7 | Ramirez (MEX) (26) W 141–139 |
Karimi (IRI) (10) W 145–143 |
Capovilla (ITA) (15) L 141–143 |
did not advance | ||||
Zachary Plannick | Individual | 701 | 2 | Singh (IND) (34) W 144–138 |
Capovilla (ITA) (15) L 137–143 |
did not advance |
Women
edit- Compound
Athlete | Events | Ranking Round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Elissa Falconer | Individual | 658 | 29 | Nikravesh (IRI) (36) W 137–126 |
Kim (KOR) (4) W 140–138 |
Abdul Latip (MAS) (20) L 138 T8–138 T10 |
did not advance | ||||
Tristan Skarvan | Individual | 669 | 19 | Seok (KOR) (14) W 142–141 |
Seo (KOR) (3) L 137–139 |
did not advance | |||||
Kendal Nicely | Individual | 674 | 10 | Blonskaya (KAZ) (23) W 140–135 |
Parsamehr (IRI) (7) W 145–140 |
Dessoy (BEL) (31) W 137–136 |
Seo (KOR) (3) W 141–135 |
Nikitina (RUS) (24) L 140 T9–140 T10 |
Basketball
editThe United States has qualified both a men's and a women's team.[2] The official rosters were announced on August 8.[3]
Men
editThe men's team participated in Group D, showing much promise after running through the round-robin with an undefeated record. However, they dropped a close game to Lithuania in the quarterfinals, sending them to the 5th-8th classification bracket. They defeated Germany to secure 5th place.
Team roster
editThe men's team roster is as follows:[4]
United States Men's World University Games Team roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Preliminary round
editTeam | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 5 | 5 | 0 | 540 | 336 | +204 | 10 |
Mexico | 5 | 3 | 2 | 399 | 423 | −24 | 8 |
Finland | 5 | 3 | 2 | 358 | 389 | −31 | 8 |
Israel | 5 | 2 | 3 | 367 | 385 | −18 | 7 |
South Korea | 5 | 2 | 3 | 415 | 450 | −35 | 7 |
Hungary | 5 | 0 | 5 | 314 | 410 | −96 | 5 |
August 13, 2011
18:00 |
United States | 108–67 | Mexico |
Scoring by quarter: 22-24, 21-13, 31-16, 34-14 | ||
Pts: Gibbs 20 Rebs: Mbakwe 10 Asts: Gibbs, Jenkins, Johnson 3 |
Pts: Giron 13 Rebs: Delgado 6 Asts: Martin del Campo, Cheda, Cruz 2 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Scott Paul Beker (AUS) |
August 14, 2011
15:30 |
Hungary | 53–102 | United States |
Scoring by quarter: 6-21, 13-37, 6-26, 28-18 | ||
Pts: Morgen 13 Rebs: Morgen 9 Asts: Kovacs 3 |
Pts: Jenkins 20 Rebs: Mbakwe 9 Asts: Gibbs 4 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Carlos Mateus (FRA) |
August 15, 2011
15:30 |
United States | 112–68 | South Korea |
Scoring by quarter: 24-19, 31-23, 26-12, 31-14 | ||
Pts: J Green 17 Rebs: D Green 12 Asts: Gibbs 4 |
Pts: Kim MG 12 Rebs: Kim MG 8 Asts: Cha BW 3 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Jacob Cassimiro Barreto (Brazil) |
August 17, 2011
18:00 |
Finland | 64–124 | United States |
Scoring by quarter: 19-31, 19-32, 13-37, 13-24 | ||
Pts: Kanervo 20 Rebs: Heinonen, Lindbom 4 Asts: Pounds, Kanervo, Nikkarinen 2 |
Pts: J Green 21 Rebs: D Green 9 Asts: four players 3 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Chris Dodds (Scotland) |
August 18, 2011
15:30 |
United States | 94–84 | Israel |
Scoring by quarter: 27-23, 14-20, 29-19, 24-22 | ||
Pts: J Green 16 Rebs: Mbakwe 13 Asts: Johnson, D Green 2 |
Pts: Shoutvin 20 Rebs: Shoutvin 8 Asts: Bet Yosef 3 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Jurgis Lauranovicius (Lithuania) |
Quarterfinals
editAugust 20, 2011
18:00 |
United States | 74–76 | Lithuania |
Scoring by quarter: 15–12, 27–25, 19–28, 13–11 | ||
Pts: Jenkins 17 Rebs: Mbakwe 10 Asts: Denmon, Jardine 3 |
Pts: Orelik 19 Rebs: Kadzevicius, Orelik 6 Asts: Stanionis 5 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Scott Paul Beker (Australia) |
Classification 5th-8th place
editAugust 21, 2011
20:30 |
Romania | 73–94 | United States |
Scoring by quarter: 12–20, 17–27, 26–27, 18–20 | ||
Pts: Nicoara 22 Rebs: Moldoveanu 11 Asts: Moldoveanu, Nicoara 3 |
Pts: D Green 16 Rebs: Abromaitis, J Green, Mbakwe 8 Asts: D Green 4 |
Shenzhen Luohu Gymnasium, Shenzhen
Referees: Mindaugas Vecerskis (Lithuania) |
5th place match
editAugust 22, 2011
18:00 |
Germany | 83–86 | United States |
Scoring by quarter: 21–19, 20–21, 20–24, 22–22 | ||
Pts: Lischka 28 Rebs: Seiferth 6 Asts: Doreth, Tadda, Lischka 3 |
Pts: Mbakwe 21 Rebs: Mbakwe 8 Asts: Gibbs, D Green 3 |
Shenzhen Luohu Gymnasium, Shenzhen
Referees: Marius Udrica (Romania) |
Women
editThe women's team participated in Group B and won with 40+ point leads in the round robin. They finished in first place after defeating Chinese Taipei in the final, winning the gold medal.
Team roster
editThe women's team roster is as follows:[5]
United States Women's World University Games Team roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Preliminary round
editTeam | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 3 | 3 | 0 | 311 | 154 | +157 | 6 |
Brazil | 3 | 2 | 1 | 186 | 211 | -25 | 5 |
Great Britain | 3 | 1 | 2 | 152 | 204 | -52 | 4 |
Slovakia | 3 | 0 | 3 | 163 | 243 | -80 | 3 |
August 14, 2011
10:00 |
United States | 112–53 | Brazil |
Scoring by quarter: 25–6, 31–11, 28–23, 27–13 | ||
Pts: Delle Donne 17 Rebs: Peters, Johnson 9 Asts: Diggins 5 |
Pts: Colhado 16 Rebs: Colhado 12 Asts: Santos, Paixao, Zabani 2 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Nadine Renée Crowley (CAN) |
August 15, 2011
10:00 |
Slovakia | 68–114 | United States |
Scoring by quarter: 20–30, 14–30, 19–25, 15–29 | ||
Pts: Felixová 13 Rebs: Felixová 4 Asts: seven players 1 |
Pts: Diggins, Peters, Ogwumike 14 Rebs: Delle Donne 10 Asts: Sims 5 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Serkan Emlek (TUR) |
August 16, 2011
18:00 |
United States | 85–33 | Great Britain |
Scoring by quarter: 23–11, 30–6, 14–7, 18–9 | ||
Pts: Diggins 13 Rebs: Johnson 8 Asts: Diggins 4 |
Pts: Oyefuwa 9 Rebs: Oyefuwa 8 Asts: Anderson 2 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Jurgis Lauranovicius (LTU) |
Quarterfinals
editAugust 18, 2011
20:30 |
United States | 96–30 | Finland |
Scoring by quarter: 31–10, 21–7, 20–7, 23–6 | ||
Pts: Peters, Delle Donne 17 Rebs: Johnson 9 Asts: Diggins 7 |
Pts: Vapamaa 6 Rebs: Sten 6 Asts: no assists |
Shenzhen Luohu Gymnasium, Shenzhen
Referees: Mindaugas Vecerskis (LTU) |
Semi-finals
editAugust 19, 2011
20:30 |
United States | 79–67 | Australia |
Scoring by quarter: 20–17, 11–10, 22–19, 26–21 | ||
Pts: Delle Donne 21 Rebs: Delle Donne 11 Asts: Diggins 4 |
Pts: Hunt 18 Rebs: Hunt 3 Asts: Francis 14 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Boris Schmidt (GER) |
Gold medal match
editAugust 21, 2011
21:30 |
Chinese Taipei | 66–101 | United States |
Scoring by quarter: 21–29, 17–26, 16–20, 12–26 | ||
Pts: Chen YC 21 Rebs: Huang PJ 4 Asts: Huang FS 4 |
Pts: N Ogwumike 24 Rebs: Delle Donne 11 Asts: Diggins 6 |
Main Gymnasium of Universiade Center, Shenzhen
Referees: Nadine Renée Crowley (CAN) |
Beach volleyball
editThe United States will be represented by two men's teams and one women's team.
Men
editAthlete | Event | Preliminary round (3) | Elimination rounds | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Standing | |||
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Maddison McKibbin Connor Hughes |
Doubles | Alimi – Lacombe (FRA) W 2 – 0 Kvamsdal – Stromsvag (NOR) L 1 – 2 Wong – Kwok (HKG) W 2 – 0 |
Alvarez – Sandoval (CRC) W 2 – 0 |
Cecchini – Cionna (ITA) W 2 – 1 |
Kadziola – Szalankiewicz (POL) L 0 – 2 to consolation round |
did not advance | |||
Jeff Carlson Tony Ciarelli |
Doubles | Allaire – Plantinga (CAN) W 2 – 0 Kittipat – Teerapat (THA) L 0 – 2 Prokopyev – Bogatov (RUS) L 0 – 2 |
Murakami – Sato (JPN) W 2 – 0 |
Prokopyev – Bogatov (RUS) W 2 – 1 |
Rohde – Kohler (GER) W 2 – 0 |
Kadziola – Szalankiewicz (POL) L 0 – 2 to consolation round |
did not advance |
- Consolation Round
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 (to semifinals) |
Standing |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Maddison McKibbin Connor Hughes |
Doubles | Kvamsdal – Stromsvag (NOR) L 0 – 2 |
did not advance | T7 | |||
Jeff Carlson Tony Ciarelli |
Doubles | Prokopyev – Bogatov (RUS) L 0 – 2 |
Did not advance | T5 |
Women
editAthlete | Event | Preliminary round (3) | Elimination rounds | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Standing | |||
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Geena Urango Jane Chefeh |
Doubles | Grossner – Bieneck (GER) L 0 – 2 Puri – Kerner (EST) L 0 – 2 Radarong – Udomchavee (THA) L 0 – 2 |
Whitaker – Valjas (CAN) L 1 – 2 to consolation round |
did not advance | |||||
Emily Day Heather Hughes |
Doubles | Goricanec – Grässli (SUI) W 2 – 0 Florian – Corral (ESP) W 2 – 1 Kristel – Kertti (EST) W 2 – 0 |
Senupe – Manzano (PHI) W 2 – 0 |
Popva – Rastykus (RUS) W 2 – 0 |
Borger – Buethe (GER) W 2 – 1 |
Secomana – Bednarczur (BRA) L 0 – 2 to consolation round |
Jin – Miao (CHN) W 2 – 0 |
Borger – Buethe (GER) L 0 – 2 |
- Consolation Round
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 (to semifinals) |
Standing |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Geena Urango Jane Chefeh |
Doubles | Nagata – Ishida (JPN) W 2 – 1 |
Puri – Kerner (EST) L 0 – 2 |
did not advance | 17 | ||
Emily Day Heather Hughes |
Doubles | Nestarcova – Dubocova (SVK) W 2 – 0 to semifinals |
Swimming
editThe United States sent a men's and women's swimming team of 48 swimmers.[6]
Men
edit^1 Tullius was tied for the eighth spot in the final. He lost a swim-off against Jan Philip Glania of Germany, reaching a time of 26.02, 0.22 seconds short of Glania's time.
- Coaching staff
Head coach: Rich DeSelm
Assistant coaches: Brette Hawke, Harvey Humphries, Anthony Nesty
Women
edit^1 Connolly set a Universiade record in the heats, but broke her own record in the final a few hours later.
- Coaching staff
Head coach: Eric Hansen
Assistant coaches: Carol Capitani, Rick DeMont, John Hargis
Table tennis
editThe United States will be represented by a men's and women's team.
Men
edit- Singles
Athlete | Event | Round Robin | Round of 64 | Round of 32 | Eighthfinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | |||||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Mark Hazinski | Singles | El Hakim (LIB) W 3–0 |
Al Kalali (KSA) W 3–0 |
Paykov (RUS) L 0–4 |
did not advance | |||||
Chance Friend | Singles | Flemming (GER) L 0–3 |
Shang (CHN) L 0–3 |
did not advance | ||||||
William Rather | Singles | Pysar (UKR) L 0–3 |
Donado Lopez (ESA) L 0–3 |
did not advance | ||||||
Zhang Yahao | Singles | Youn (KOR) L 0–3 |
Garcia Galipienso (ESP) W 3–1 |
did not advance | ||||||
Brian Simcox | Singles | Tran (VIE) L 0–3 |
Carlier (CHI) L 0–3 |
did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Eighthfinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | |||
Mark Hazinski Zhang Yahao |
Doubles | Bhaja/Harb (LIB) W 3–0 |
Gregory/Yang (CAN) W 3–1 |
Lebesson/Mattenet (FRA) L 0–3 |
did not advance | ||||
Chance Friend Brian Simcox |
Doubles | Carlier/Olea (CHI) L 1–3 |
did not advance |
- Team
Athlete | Event | Round Robin (Group D) | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | |||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Zhang Yahao Mark Hazinski Chance Friend |
Team | Japan (JPN) L 0–3 |
Netherlands (NED) L 1–3 |
did not advance |
Women
edit- Singles
Athlete | Event | Round Robin | Round of 64 | Round of 32 | Eighthfinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | Match 3 | |||||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Judy Hugh | Singles | Jaclan (PHI) W 3–0 |
Mabikana (CGO) W 3–0 |
Badosa Cano (ESP) L 3–4 |
did not advance | ||||||
Barbara Wei | Singles | Lok (HKG) L 0–3 |
Yuen (CAN) L 2–3 |
did not advance | |||||||
Stephanie Shih | Singles | Manico (COK) W 3–0 |
Chung Sinwing (HKG) L 3–0 |
Kim So Ri (KOR) L 3–0 |
did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Eighthfinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Stephanie Shih Judy Hugh |
Doubles | Leong/Wong (MAC) W 3–1 |
Fujii/Matsuzawa (JPN) L 0–3 |
did not advance |
- Team
Athlete | Event | Round Robin (Group B) | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | Match 3 | |||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Judy Hugh Barbara Wei Stephanie Shih |
Team | Russia (RUS) L 0–3 |
Spain (ESP) L 0–3 |
Lebanon (LIB) W 3–0 |
Romania (ROU) L 0–3 |
did not advance |
Tennis
editThe United States will be represented by five tennis players, three male and two female.
Men
editAthlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Phillip Arndt | Singles | Ho (CAN) W 6–3, 6–3 |
Školoudík (CZE) L 4–6, 7–5, 3–6 |
did not advance | ||||
Michael Sicora | Singles | Huang (TPE) L 1–6, 3–6 |
did not advance | |||||
Phillip Ardnt Gregory Hirshman |
Doubles | Poplavskyy Anikanov (UKR) L 4–6, 6–4, 6–3 |
did not advance |
- Consolation Draw
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Consolation Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Michael Sicora | Singles | Jain (IND) W 6–0, 6–2 |
Anikanov (UKR) L 3–6, 2–6 |
did not advance |
Women
editAthlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Courtney Collins | Singles | Cornish (GBR) W 7–5, 7–6(8–6) |
Tananta (INA) L 2–6, 6–7(1–7) |
did not advance | ||||
Krista Damico | Singles | Hladíková (CZE) L 4–6, 4–6 |
did not advance | |||||
Courtney Collins Krista Damico |
Doubles | Pulido Urbina (MEX) L 6–4, 3–6, 5–7 |
did not advance |
- Consolation Draw
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Consolation Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Krista Damico | Singles | Honiball (NAM) W 6–1, 6–0 |
Vatwani (IND) W 6–3, 6–0 |
Sunic (CRO) L 1–6, 3–6 |
did not advance |
Mixed
editAthlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Courtney Collins Michael Sicora |
Doubles | Sher Holtzhausen (RSA) W 6–3, 6–3 |
Poplavskyy Vasylyeva (UKR) L 3–6, 0–6 |
did not advance |
Volleyball
editThe United States qualified a men's team.[7]
Men
editThe men's team competed in Group D. They finished in third place after a close loss to the Czech Republic and a loss to Thailand put them right outside of qualifying to the playoffs. After a close loss to Japan, the United States lost the chance to compete for ninth place and settled for thirteenth place.
Team
editThe men's indoor volleyball team is as follows:[8]
|
Coaches
|
|
Preliminary round results
editPos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Czech Republic | 5 | 5 | 0 | 10 | 15 | 5 | 3.000 | 478 | 416 | 1.149 |
2 | Thailand | 5 | 4 | 1 | 9 | 13 | 4 | 3.250 | 415 | 344 | 1.206 |
3 | United States | 5 | 3 | 2 | 8 | 12 | 6 | 2.000 | 418 | 367 | 1.139 |
4 | Mexico | 5 | 2 | 3 | 7 | 6 | 9 | 0.667 | 323 | 365 | 0.885 |
5 | Turkey | 5 | 1 | 4 | 6 | 5 | 13 | 0.385 | 356 | 421 | 0.846 |
6 | United Arab Emirates | 5 | 0 | 5 | 5 | 1 | 15 | 0.067 | 313 | 390 | 0.803 |
12 August 2011 | Mexico | 0–3 | United States | Shenzhen Gym |
(17–25, 23–25, 15–25) |
13 August 2011 | United States | 3–0 | Turkey | Shenzhen Gym |
(25–18, 25–9, 25–20) |
15 August 2011 | Czech Republic | 3–2 | United States | Shenzhen Gym |
(23–25, 23–25, 25–23, 27–25, 15–13) |
16 August 2011 | United States | 3–0 | United Arab Emirates | Shenzhen Gym |
(25–21, 25–13, 25–20) |
17 August 2011 | Thailand | 3–1 | United States | Shenzhen Gym |
(25–15, 23–25, 25–19, 25–23) |
Classification 9th-16th
edit19 August 2011 15:40 |
United States | 2–3 | Japan | Shenzhen Gym Referees: Hulka (UKR), Hagström (SWE) |
(20–25, 25–23, 30–28, 21–25, 11–15) |
Classification 13th-16th
edit20 August 2011 | Sweden | 1–3 | United States | Yuanping Gymnasium |
(21–25, 26–24, 10–25, 25–27) |
13th place match
edit21 August 2011 | United States | 3–1 | Norway | Yuanping Gymnasium |
(25–19, 22–25, 25–16, 25–14) |
Water polo
editThe United States qualified both a men's and a women's team.[9]
Men
editThe men's team participated in Group C. The United States qualified for the quarterfinals with only one loss to Serbia, the eventual gold medallists, in pool play. The men's team was well on its way to the final, but was edged by Russia in the semifinal and was relegated to the bronze medal match, where Macedonia defeated the United States. The men's team finished fourth overall.
Preliminary round
edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Serbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 39 | 11 | +28 | 4 |
United States | 3 | 2 | 0 | 1 | 30 | 16 | +14 | 4 |
France | 3 | 2 | 0 | 1 | 39 | 23 | +16 | 4 |
Singapore | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 66 | −58 | 0 |
August 11, 2011 15:00 |
Report[permanent dead link] | United States | 17–0 | Singapore | Natatorium of Bao An District Referees: Shiosaki (JPN), Sungu (TUR) |
Score by quarters: 4-0, 4-0, 5-0, 4-0 | |||||
Wigo, Macdonell, Wright 3 | Goals |
August 13, 2011 12:40 |
Report[permanent dead link] | Serbia | 8–2 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Stampalija (CRO), Sungu (TUR) |
Score by quarters: 0-0, 4-0, 3-0, 1-2 | |||||
Šaponjić, Petković 2 | Goals | Wigo, Wright 1 |
August 15, 2011 11:20 |
Report | United States | 11–8 | France | Natatorium of Bao An District Referees: Gerzanich (RUS), Mackay (CAN) |
Score by quarters: 2-3, 4-4, 5-1, 0-0 | |||||
Macdonell 4 | Goals | Izdinsky 2 |
Eighthfinals
editAugust 17, 2011 13:30 |
Report | United States | 8–7 | Hungary | Natatorium of Bao An District Referees: Stavropoulos (GRE), Collantoni (ITA) |
Score by quarters: 0–2, 2–0, 4–1, 2–4 | |||||
Wigo 3 | Goals | Vamos 3 |
Quarterfinals
editAugust 19, 2011 20:00 |
Report | Spain | 9–10 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Stampalija (CRO), Cao (CHN) |
Score by quarters: 2–2, 3–3, 1–1, 2–2 OT: 1–2 | |||||
Carrillo Gemar 5 | Goals | Wigo 3 |
Semifinals
editAugust 21, 2011 20:00 |
Report | Russia | 11–10 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Stampalija (CRO), Bartels (AUS) |
Score by quarters: 1–1, 6–3, 3–3, 1–3 | |||||
Ryzhov Alenichev, Lisunov 3 | Goals | Wigo 4 |
Bronze medal match
editAugust 23, 2011 11:00 |
Report | North Macedonia | 10–7 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Stavropoulos (GRE), Sungu (TUR) |
Score by quarters: 4–1, 3–2, 1–1, 2–3 | |||||
Mišić, Kalinić 3 | Goals | Wigo, Lerman, Macdonell 2 |
Women
editThe women's team participated in Group B. The team went through the preliminary round undefeated, and fought their way to the final with close wins in the quarterfinals and semifinals. In the final, the United States was stunned by China in a ten-point loss, and earned a silver medal.
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 4 | 4 | 0 | 0 | 42 | 30 | +12 | 8 |
Russia | 4 | 3 | 0 | 1 | 54 | 37 | +17 | 6 |
Australia | 4 | 1 | 1 | 2 | 34 | 32 | +2 | 3 |
Mexico | 4 | 1 | 1 | 2 | 37 | 48 | −11 | 3 |
France | 4 | 0 | 0 | 4 | 28 | 48 | −20 | 0 |
Preliminary round
editAugust 12, 2011 12:40 |
Report[permanent dead link] | Australia | 6–8 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Mackay (CAN), Teixido Bermudez (ESP) |
Score by quarters: 1-3, 2-3, 2-2, 1-0 | |||||
Brightwell 4 | Goals | Lo 3 |
August 13, 2011 18:30 |
Report[permanent dead link] | United States | 10–6 | France | Natatorium of Bao An District Referees: Tan (SIN), Vogel (HUN) |
Score by quarters: 3-2, 1-0, 3-1, 3-3 | |||||
Reynolds, Dan, Menon 2 | Goals | Guillet 3 |
August 14, 2011 15:00 |
Report | Mexico | 8–12 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Cao (CHN), Collantoni (ITA) |
Score by quarters: 4-5, 0-3, 2-3, 2-1 | |||||
Orozco 3 | Goals | Dan 3 |
August 16, 2011 16:20 |
Report | Russia | 10–12 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Littlejohn (GBR), Teixido Bermudez (ESP) |
Score by quarters: 4-4, 1-1, 4-2, 1-5 | |||||
Antonova, Vylegzhanina 3 | Goals | Dan 4 |
Quarterfinals
editAugust 18, 2011 14:30 |
Report | Great Britain | 8–11 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Delon (FRA), Callejas Perez (MEX) |
Score by quarters: 4-2, 0-2, 2-4, 2-3 | |||||
Wilcox 3 | Goals | four players 2 |
Semifinals
editAugust 20, 2011 14:30 |
Report | Italy | 8–9 | United States | Natatorium of Bao An District Referees: Delon (FRA), Bartels (AUS) |
Score by quarters: 2-2, 0-2, 2-3, 4-2 | |||||
Garibotti 4 | Goals | Robertson 3 |
Gold medal match
editAugust 22, 2011 13:30 |
Report | United States | 4–14 | China | Natatorium of Bao An District Referees: Brasiliano (ITA), Delon (FRA) |
Score by quarters: 0–3, 0–6, 2–3, 2–2 | |||||
Robertson, Dan 2 | Goals | Ma 4 |
References
edit- ^ "Orlando Johnson Selected U.S. Flag Bearer". USA Basketball. 11 August 2011. Archived from the original on August 30, 2011.
- ^ "Basketball". Archived from the original on 2012-09-11. Retrieved 2012-09-11.
- ^ "USA Men's World University Games Team Training Camp To Feature Top 22 Collegians". 8 June 2011. Archived from the original on June 16, 2011.
- ^ "USA Men's Basketball WUG Roster". Archived from the original on 2013-06-29. Retrieved 2011-08-13.
- ^ USA Women's Basketball WUG Roster Archived July 2, 2013, at the Wayback Machine
- ^ USA Swimming 2011 WUG Roster
- ^ "Volleyball". Archived from the original on 2012-09-11. Retrieved 2011-06-19.
- ^ "U.S. Men Open Strong at World University Games". USA Volleyball. 12 August 2011.
- ^ "Water Polo". Archived from the original on 2012-09-12. Retrieved 2012-09-12.