Katedra Aleksandra Newskiego w Tallinnie
editKatedra Aleksandra Newskiego (Estonian: Aleksander Nevski katedraal) jest prawosławną katedrą na Starym Mieście w Tallinnie, Estonii.[1] Została zaprojektowana przez Michaiła Preobrażeńskiego w typowym neorosyjskim stylu i wzniesiona w latach 1894-1900,[2] w okresie, w którym kraj ten był częścią Imperium Rosyjskiego. Katedra Aleksandra Newskiego jest największą i najwspanialszą prawosławną katedrą kopułową w Tallinnie. Jest poświęcona świętemu Aleksandrowi Newskiemu, który w roku 1242 zwyciężył bitwę na jeziorze Pejpus na wodach terytorialnych współczesnej Estonii.
Katedra Aleksandra Newskiego znajduje się na wzgórzu Toompea, które jest jednym z kilku miejsc, gdzie według legendy pochowany jest Kalev, ojciec estońskiego bohatera ludowego o imieniu Kalevipoeg.[2] Ponieważ ZSRR było oficjalnie państwem świeckim, wiele kościołów, w tym tę świątynię, pozostawiano na pastwę losu. Kościół został starannie odrestaurowany kiedy Estonia odzyskała niepodległość od the Związku Radzieckiego in 1991.
Konstrukcja i wnętrze
editKatedra jest bogato zdobiona i ma jedenaście dzwonów odlanych w Petersburgu, z których największy waży około 16 ton, więcej niż pozostałe dziesięć łącznie. Ma trzy ołtarze, z których północny poświęcony jest Włodzimierzowi I Wielkiemu a południowy Świętemu Sergiuszowi z Radoneża.
Podstawą budynku jest fiński granit. Na pięciu kopułach cebulastych znajdują się pozłacane żelazne krzyże. Wewnątrz znajdują się trzy pozłacane, rzeźbione w drewnie ikonostasy wraz z czterema skrzynkami na ikony. Obrazy świętych oraz skrzynki zostały namalowane w Petersburgu na płytach miedzianych i cynkowych. Okna zdobią witraże.
Plan rozbiórki
editKatedra została zbudowana pod koniec XIX wieku w okresie rusyfikacji i dla wielu Estończyków była symbolem ucisku, dlatego władze estońskie zaplanowały rozbiórkę w 1924 r., jednak plany te nigdy nie zostały zrealizowane z powodu braku funduszy i masywnej konstrukcji budynku.
Zobacz też
edit- Lista katedr w Estonii
- Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie, rozebrany po odzyskaniu niepodległości przez Polskę
- Katedra św. Pantelejmona
- Lista największych katedr prawosławnych
Bibliografia
edit- ^ "Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (Tallin, Estonia) - opinie". Tripadvisor (in Polish). Retrieved 2020-01-29.
- ^ a b "Alexander Nevsky Cathedral - Sightseeing - Tallinn". www.inyourpocket.com.
Linki zewnętrzne
edit- Strona katedry św. Aleksandra Newskiego na witrynie Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego
- Estonia : Historia : Okres rusyfikacji
- Aleksandro-Nevskii Cathedral Galeria , 1894
Zdjęcia i video
edit- 360° QTVR panorama pełnoekranowa wnętrza katedry Aleksandra Newskiego