User : RadioKAOS/Sandbox/Mayors/1975–1976
Alaska Municipal Officials Directory
edit
Alaska Municipal Officials Directory 1976 . Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs / Alaska Municipal League. 1976. Entries begin with the page numbers containing the entry:
(Municipality of) Anchorage: George Sullivan
Bristol Bay: Gary Bradford
Fairbanks North Star: John A. Carlson
Haines: Raymond R. Menaker
(City and Borough of) Juneau: Virginia Kline
Kenai Peninsula: Donald E. Gilman
Ketchikan Gateway: Carroll Fader
Kodiak Island: Bob Craig
Matanuska-Susitna: Ronald L. Larson
North Slope: Eben Hopson, Sr.
(City and Borough of) Sitka: Ben F. Grussendorf
Akhiok: Walter Simeonoff, Sr.
Akiachak: Willie Kasayulie
Akolmiut: Robert Nick
Alakanuk: Damien Keatoak
Ambler: Frank N. Jones
Anderson: Vera Marie Lamb
Angoon: Peter Jack, Sr.
Aniak: LaMont Albertson (acting)
Barrow: Jacob Adams
Bethel: Edward Hoffman, Sr.
Brevig Mission: Ward Olanna
Buckland: Warren S. Thomas
Chefornak: Tom Jimmy
Chevak: Ulric Nayamin
Cordova: James A. Poor
Craig: Marvin L. Yoder
Deering: Gilbert Karmun
Delta Junction: Kenneth E. Ryther
Dillingham: Freeman A. Roberts
Eagle: John Borg
Elim: Lincoln Moore
Emmonak: Tommy Moses
Fairbanks: Harold Gillam
Fort Yukon: Nancy James
Fortuna Ledge: Vernon Evan
Galena: William Demoski
Golovin: Ralph D. Willoya
Goodnews Bay: Lucy Kasayulie
Haines: Gail J. Wallace
Homer: Hazel Heath
Hoonah: Miles N. Murphy, Jr.
Hooper Bay: Rudy Smith
Houston: John J. Eder
Huslia: Robert Vent
Kachemak: R. H. Bjerregaard
Kaktovik: Marx W. Sims
Kaltag: Alex Solomon, Jr.
Kenai: James A. Elson
Ketchikan: William G. Moran
Kiana: Vincent Schuerch
Kivalina: Joseph Swan, Sr.
Klawock: Byron Skinna
Kodiak: Tom Frost
Kotlik: Joseph P. Mike
Kotzebue: Donald Ferguson
Koyuk: Henry Adams
Larsen Bay: Alex Naumoff (acting)
Manokotak: Wassillie Tugatuk
McGrath: Richard E. Forsgren
Napakiak: Billy McCann
Nenana: John B. Coghill
New Stuyahok: Peter Christopher
Nightmute: Camillus Tulik
Nome: Robert H. Renshaw
Noorvik: Isaac Jackson
North Pole: Carleta Lewis
Nuiqsut: Thomas Napageak
Nulato: Andrew Demoski
Old Harbor: Sven Haakanson
Ouzinkie: Zack Chichenoff
Palmer: Jack E. Maze
Pelican: Jon O. Bean
Petersburg: Theodore M. Smith
Port Alexander: David D. Wallen
Port Lions: Herman Haakanson, Sr.
Quinhagak: Jesse Foster
Russian Mission: Nick Polty
Saint Mary's: Stanislaus Paukan
Saint Michael: Larry Kobuk
Saint Paul: Victor N. Merculief
Sand Point: Gary Ferguson
Scammon Bay: Luther R. Aguchak
Seldovia: John N. Colberg
Seward: Richard A. Neve'
Shageluk: Harold Fairbanks
Shaktoolik: Paul F. Asicksik
Shishmaref: Esau Weyiouanna
Shungnak: Edward Lee
Skagway: John Edwards
Soldotna: Lorraine Knight
Teller: James Isabell
Togiak: Dan Nanalook, Sr.
Toksook Bay: James R. Charlie, Sr.
Tununak: Dick Lincoln
Unalakleet: Paul Ivanoff II
Unalaska: Donald R. Tucker
Valdez: George Hillar
Wainwright: David Bodfish, Sr.
Wales: Patrick Ongtowasruk
Wasilla: Leo M. Nunley
White Mountain: Howard Lincoln
Whittier: Lawrence Steffen
Wrangell: E. P. Churchill
Yakutat: Larry Powell
Elected Officials Handbook
edit
Howe, Wesley M. (1975). Elected Officials Handbook . Juneau: Alaska Municipal League. The listings are found in an appendix at the end of the book, which is not page-numbered. Numbers given reflect the page order as found in the appendix.
Barrow: Jacob Adams
Chevak: Ulric Nayamin
Cordova: James A. Poor
Craig: Marvin L. Yoder
Delta Junction: Kenneth Ryther
Dillingham: Freeman Roberts
Fairbanks: Harold Gillam
Galena: William Demoski
Haines: Gail Wallace
Homer: Hazel Heath
Houston: John J. Eder
Kachemak: R. H. Bjerregaard
Kaktovik: Marx W. Sims
Kenai: James Elson
Ketchikan: William Moran
Kodiak: Tom Frost
Kotzebue: Donald Ferguson
Nenana: John Coghill
Nome: Robert Renshaw
North Pole: Carleta Lewis
Old Harbor: Sven Haakanson
Palmer: Jack E. Maze
Petersburg: Theodore Smith
Saxman: Joseph Williams
Seldovia: John Colberg
Seward: Richard Neve'
Skagway: John Edwards
Soldotna: Lorraine Knight
Unalaska: Donald Tucker
Valdez: George Hillar
Wainwright: David Bodfish, Sr.
Wasilla: Leo M. Nunley
Whittier: Lawrence Steffen
Wrangell: E. P. Churchill
Yakutat: Larry Powell
Bristol Bay: Gary Bradford
Fairbanks North Star: John Carlson
Kenai Peninsula: Donald Gilman
Ketchikan Gateway: Carroll Fader
Kodiak Island: Bob Craig
Matanuska-Susitna: Ronald Larson
North Slope: Eben Hopson, Sr.
City & Borough of Juneau: Virginia Kline
City & Borough of Sitka: Ben Grussendorf
Municipality of Anchorage: George Sullivan