Wikipedia:Translation/Kalanchoe daigremontiana

Projet Traduction
Projet Traduction
This page is part of Wikipedia Translation and keeps track of all information and discussions about this translation. For more details, see: Wikipedia:Translation/*/How-to.


Talk

edit

This section is for all those who have requested this translation, are translating or proofreading this article, or just want to give some advice about the translation in progress. Do not forget to watch this page].

In particular, you can use {{Doubt | original sentence }} or {{Doubt | original sentence | possible translation}} to highlight the problems you encounter during the translation process.





Instructions

edit

For the historical instructions see Template:Translation/Instructions



Do not edit after here

edit

Translation/Kalanchoe daigremontiana
 
Małe rozmnóżki na liściu daigremontiany
Scientific classification  
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Order: Saxifragales
Family: Crassulaceae
Genus: Kalanchoe
Species:
K. daigremontiana
Binomial name
Kalanchoe daigremontiana
Raym.-Hamet & H.Perrier
Synonyms

Bryophyllum daigremontianum Raym.-Hamet & H.Perrier

Żyworódka daigremontiana (Kalanchoe daigremontiana) syn. Bryophyllum daigremontianum, nazywana również Kręgosłupem Diabła (Devil's Backbone), Rośliną Aligatorem (Alligator Plant), Kapeluszem Meksykanina (Mexican Hat Plant) lub Matką tysięcy (Mother of Thousands) jest gatunkiem rośliny z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagascaru. Jest ona charakterystyczna, z powodu typowego dla niej sposobu rozmnażania wegetatywnego - tworzy na rosnących liściach rozmnóżki. Wszystkie części tej rośliny są trujące, co może być fatalne w skutkach, jeśli zostaną spożyte przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Nazewnictwo

edit

Jest to roślina z rodzaju Kalanchoe, potrafiących się wyjątkowo łatwo rozmnażać wegetatywnie, dawniej przez botaników klasyfikowanych jako rodzaj Bryophyllum, dlatego Kalanchoe daigremontiana Hamet & Perrier jest nazywana również Bryophyllum daigremontianum (Hamet & Perrier) Berger.

Morfologia

edit

Rośliny osiągają do 1 m wysokości. Łodygi boczne są w kształcie mięsistych, podłużnych - lancetowatych "liści", które osiągają 15-20 cm długości i około 3,2 cm szerokości. Są one jednolicie zielone z góry i mają fioletowy rysunek na spodzie. Brzegi tych, przypominających liście łodyg, mają wypustki w kształcie ostrogi, na których wyrastają młode rośliny - rozmnóżki. Na rozmnóżkach tworzą się korzenie jeszcze w czasie, gdy znajdują się na roślinie macierzystej. Prawdziwe liście tej rośliny są w rzeczywistości bardzo krótkie, zredukowane, a to, co potocznie bywa nazywane liściem, jest łodygą o takim kształcie.

Dorosłe rośliny mogą tworzyć boczne korzenie na swojej głównej łodydze, około 10-15 cm nad ziemią. Żyworódki daigremontiana mają od kilku do kilkunastu węzłów na łodydze głównej, a w każdym węźle dwa do trzech "liści". Im wyżej, tym "liście" te są większe i cięższe, co z czasem może skutkować wygięciem się głównej łodygi do ziemi i ukorzenieniem się jej, co ostatecznie prowadzi do wyodrębnienia się nowej rośliny.

Żyworódka daigremontiana może zakwitnąć. Główna łodyga wydłuża się wówczas pionowo w górę aż o 30 cm w ciągu kilku dni, a następnie tworzy kwiatostan w kształcie wierzchotki, z małymi kwiatami w kształcie dzwonków. Jednak zwykle roślina ta nie kwitnie co roku, może ona kwitnąć sporadycznie lub wcale. W klimacie o wyraźnych sezonowych różnicach temperatur, kwitnienie jest najczęściej obserwowane na początku ciepłego sezonu.

Jako sukulent, żyworódka daigremontiana potrafi przetrwać bardzo długie okresy suszy. Jednak nie jest to roślina mrozoodporna i zwykle ginie w temperaturach poniżej zera.

Fizjologia

edit

Rośliny z rodzaju Kalanchoe, podobnie jak wiele innych roślin rosnących w suchych regionach, charakteryzuje specjalny typ fotosyntezy, który nazywa się w skrócie CAM od ang. Crassulacean Acid Metabolism. Polskie określenie tego procesu to fotosynteza roślin gruboszowatych.

Żyworódka daigremontiana jest toksyczna, zawiera glikozyd nasercowy - daigremontianin.

Pochodzenie

edit

Żyworódka daigremontiana pochodzi z doliny Fiherenana i gór Androhibolava w południowo-zachodnim Madagaskarze. Żyworódka ta została przez człowieka przeniesiona i następnie rozprzestrzeniła się na liczne tropikalne i subtropikalne regiony, takie jak Floryda, Portoryko, Hawaje i na Wyspy Kanaryjskie.


Galleria

edit

Odnośniki

edit

Literatura

edit
  • Everitt, J.H.; Lonard, R.L.; Little, C.R. (2007). Weeds in South Texas and Northern Mexico. Lubbock: Texas Tech University Press. ISBN 0-89672-614-2

Zewnętrzne linki

edit